چرا رژیم های غذایی مؤثر نیستند؟

چرا رژیم های غذایی مؤثر نیستند؟

 

رژیم های غذایی ، زمانی که شما به گرفتن رژیم در برنامه غذایی‌تان شروع می‌کنید بعدازاینکه چند کیلوگرم از وزنتان کم شد سپس از خط خارج‌شده و مجدداً به حالت اولیه خود برمی‌گردید و وضعیت به همین صورت پیش می‌رود.

 

خیلی از افراد گمان می‌کنند که رژیم غذایی برنامه‌ای تکراری و یکنواخت است که مجبورید کل عمر آن را رعایت کنید و به‌محض شروع باید از غذاهای خاصی استفاده کنید و گروهی از غذاهای دیگر را باید برای همیشه فراموش کنید و به‌طورکلی حجم غذا آن‌قدر کم است که همیشه احساس گرسنگی می‌کنید.

 

رژیم های غذایی
food diets

 

یکی از مشکلاتی که باعث کاهش تمایل افراد به رژیم‌های غذایی می‌شود، برگشت‌پذیری بسیاری از این رژیم‌هاست و رژیم گیرندگان به راین باورند که ما نمی‌توانیم تا آخر عمر این رژیم را حفظ کنیم و به‌محض دور شدن از رژیم، افزایش مجدد وزن شروع خواهد شد.

 

رژیم های غذایی

 

که البته در رژیم های غذایی نادرست مثل رژیم‌های کم‌کالری، دشوار، کاملاً بسته و محدود و غیر اصول این فرضیات نادرست است علی‌الخصوص در رژیم‌هایی که فرد بجای چربی سوزی آب بدن را از دست می‌دهد، وزن کاهش‌یافته با سرعت و حتی در برخی موارد بیشتر از قبل برمی‌گردد. درهرحال نباید فراموش شود که بدن ما به خوردن چربی‌ها و مواد شیرین تمایل شدیدی دارد و اگر در رژیم‌ها این دو بخش اصلی به‌طور کامل حذف شوند قاعدتاً آن رژیم پایدار و ثابت نخواهد بود.

 

food diets

 

شخص رژیم گیرنده دیر یا زود در برابر خواست‌های غریزی بدن خود تسلیم خواهد شده و دوباره به خوردن غذاهای چرب و شیرین روی می‌آورد. علاوه بر این می‌دانیم که غذاهای چرب زمان بیشتری در معده می‌مانند و حس سیری طولانی‌تری به ما می‌دهند درنتیجه بدن ما تمایل بیشتری به غذاهای چرب دارد شاید به علت ریشه در فیزیولوژی بودن بدن باشد.

 

ادامه رژیم های غذایی

 

گزینه دیگری که مانع از شروع یا ادامه رژیم های غذایی می‌شود، تصور تحمیل هزینه اضافی به فرد یا خانواده‌ی او است و اینکه غذای شخص از خانواده جدا باشد هم‌بار مالی و هم‌بار روانی در پی خواهد داشت، هدف این است که فرهنگ صحیح تغذیه ترویج داده شود و این کار در بستر سفره خانواده هم امکان‌پذیر است و سلامت افرادی که با فرد هم‌سفره هستند هم به‌نوعی تأمین می‌شود، این خود می‌تواند انگیزه‌ای برای شروع یا ادامه درمان فرد باشد.

 

رژیم غذایی

 

چرا رژیم های غذایی موثر نیستند؟

دیدگاهتان را بنویسید